Wiadomości

43 pensjonariuszy i trzech pracowników DPS w Ostrowinie zakażonych koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aż 43 pensjonariuszy i trzech pracowników Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie jest zakażonych koronawirusem. Pięć osób trafiło do szpitala zakaźnego we Wrocławiu. Pozostali podopieczni przebywają w placówce – ich stan jest dobry.

Pierwsze zakażenie koronawirusem w DPS w Ostrowinie w gminie Oleśnica potwierdzono pod koniec kwietnia u jednego z podopiecznych. Wówczas przebadano wszystkich 242 pensjonariuszy ośrodka oraz jego pracowników. Zakażenie potwierdzono wtedy u sześciu podopiecznych ośrodka, którzy zostali odizolowani od reszty.

– Myśleliśmy, że sytuacja jest już bezpieczna, ale niestety otrzymaliśmy informację od dyrektora DPS, że u kilku pacjentów występują pierwsze objawy kliniczne. Zapadła więc decyzja o ponownym przebadaniu podopiecznych ośrodka – powiedziała PAP Urszula Kozioł, Państwowy powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy.

Jak podała, po przebadaniu 72 podopiecznych i pracowników DPS pozytywny wynik testu stwierdzono u 46 osób. 43 osoby to podopieczni ośrodka, a trzy to jego pracownicy.

– Pięć osób, u których objawy kliniczne były dość niepokojące, zostało wczoraj przewiezionych do jednoimiennego szpitala zakaźnego we Wrocławiu. Niewykluczone, że po ocenie stanu zdrowia pensjonariuszy, kolejne osoby zostaną przekazane pod profesjonalną opiekę lekarzy zakaźników. Jest to bardzo duży ośrodek, więc musimy podjąć wszelkie środki ostrożności – podkreśliła inspektor.

Dodała, że pozostali podopieczni przebywają w placówce i ich stan jest dobry. Osoby te zostały oddzielone od pozostałych pensjonariuszy i znajdują się w innej części budynku. Cały czas sprawowana jest nad nimi opieka medyczna.

W ciągu kolejnych dni przebadana ma zostać kolejna grupa podopiecznych i pracowników placówki. Jak podaje sanepid, najprawdopodobniej źródłem zakażenia w tym ognisku była osoba z personelu.

/TVP 3 Wrocław/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!