Wiadomości

3,5 roku więzienia za wzywanie do przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na 3,5 roku więzienia skazał sąd na Ukrainie obywatela tego kraju, który w marcu 2017 r/ był współorganizatorem i uczestnikiem blokady trasy do granicy z Polską pod hasłami obrony mniejszości polskiej na Ukrainie – oświadczyła prokuratura obwodowa we Lwowie.

W trakcie tej akcji nawoływano m.in. do przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski.

Wyrok wydał sąd rejonowy w Kamionce Bużańskiej (dawniej Kamionka Strumiłowa). Skazany jest mieszkańcem obwodu chmielnickiego. Wcześniej w tej samej sprawie skazanych zostało pięć innych osób – przekazała prokuratura obwodu lwowskiego w komunikacie.

30 marca 2017 r. ok. 150 osób zablokowało trasę między Lwowem a prowadzącym do Polski przejściem granicznym Rawa Ruska-Hrebenne, domagając się m.in. „zaprzestania ludobójstwa Polaków”.

Policja ustaliła, że wśród demonstrantów, którzy twierdzili, że są przedstawicielami żyjącej na Ukrainie mniejszości polskiej, Polaków nie było. Niemniej podczas blokady, którą zorganizowano we wsi Grzęda, pojawiły się transparenty z polskimi napisami.

Policjanci ustalili też, że uczestników akcji wynajęto, a jej organizatorzy za udział w „polskim proteście” płacili ok. 200 hrywien (ok. 30 zł).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!