UE zwróci Polsce koszt leczenia uchodźców?
Wiadomości

2022 rok okazał się rekordowy pod względem liczby nowych zakażeń wirusem HIV w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

2022 rok jest rekordowy pod względem liczby nowych zakażeń wirusem HIV w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że te statystyki mogą się jeszcze pogorszyć. Wśród najważniejszych czynników resort wymienia m.in. “zmieniające się zachowania społeczne w sferze seksualnej”, a także napływ uchodźców wojennych z Ukrainy – czytamy na portalu Interia.pl.

1678 – to liczba nowo rozpoznanych zakażeń wirusem HIV w Polsce od początku roku do końca września. Jeśli tempo wzrostu będzie się utrzymywać przez ostatnie miesiące 2022 roku, bariera 2000 nowych przypadków powinna zostać przekroczona. Najnowsze dane (tzw. Meldunki Epidemiologiczne) przedstawione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy nie pozostawiają wątpliwości – mamy do czynienia z rekordowym rokiem, jeśli chodzi o zarejestrowane nowe przypadki HIV.

Do tej pory tylko dwukrotnie zdarzyło się, by liczba nowo rozpoznanych przypadków przekroczyła granicę 1500 – było tak w 2019 roku (1615 przypadków; dotychczasowy rekord) i w 2017 roku (1526).

W tej sprawie Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na interpelację posłanki Lewicy Anity Sowińskiej. Resort przyznaje, że w tym roku zaobserwowano “istotny wzrost”, ale zwraca uwagę na jeden metodologiczny szczegół – dane podane przez Ministerstwo Zdrowia uwzględniają również tzw. weryfikację. Po zastosowaniu tego kryterium liczby nieznacznie różnią się od tych z Meldunków Epidemiologicznych (np. dane za 2019 wskazują nie 1615 a 1555 przypadków).

“Prawdopodobne przyczyny wzrostów są złożone. Nie jest do końca znany jeszcze wpływ pandemii COVID-19 i działań podejmowanych w celu jej ograniczenia. Działania te jednak pociągnęły za sobą ograniczenie diagnostyki i profilaktyki, zatem mogły skutkować ‘długiem zdrowotnym’ również w zakresie rozwoju epidemii HIV” – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez wiceministra Waldemara Kraskę. Ministerstwo Zdrowia przyznaje też, że z uwagi na pandemię w ciągu dwóch ostatnich lat system diagnostyki po prostu kulał.

Co istotne, “dług zdrowotny”, o którym mówi wiceminister Kraska, nie dotyczy wyłącznie wirusa HIV. Dość powiedzieć, że niemal przy każdej chorobie zakaźnej wykazanej w Meldunku Epidemiologicznym można zauważyć wyraźny wzrost między 2021 a 2022 rokiem. Przykłady? Od stycznia do końca września 2021 roku wykazano 1661 przypadków szkarlatyny, a w analogicznym okresie 2022 roku już 6059. Rok temu odnotowano nieco ponad 32 tys. przypadków ospy wietrznej, a w tym roku już ponad 130 tys. Dwukrotnie więcej zarejestrowano też choćby chorych na świnkę.

W obszernej odpowiedzi na interpelację posłanki Sowińskiej wymienia działania, które przez lata podjęto lub zamierza się podjąć w zakresie walki z wirusem. Kluczowa, zdaniem resortu, jest profilaktyka i świadomość dotycząca testowania. Resort zdrowia przyznaje, że liczba zakażeń w najbliższym czasie może wzrosnąć. Wpływ na taki stan rzeczy mają mieć m.in. “zmieniające się zachowania społeczne w sferze seksualnej”, a także uchodźcy wojenni z Ukrainy.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!