Wiadomości

17 września rusza TVP Wilno – będzie emitowana w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój podano oficjalną datę startu nadawania TVP Wilno. Będzie to 17 września o 17.30 (czasu polskiego; 18.30 czasu litewskiego) – informuje portal kresy24.pl.

Kanał będzie emitowany na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Ma być skierowany do Polaków mieszkających na Litwie. Jak podaje TVP, „głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego”.

Początkowo kanał nie będzie nadawał przez 24 godziny na dobę. Na razie „flagowy” będzie program „Info Wilno”, w którym mają znaleźć się wiadomości lokalne oraz najważniejsze informacje z Litwy, a program TVP Wilno będzie się składać z ramówki TVP Polonia oraz z bloku przygotowanego dla mieszkańców Litwy, którego emisja będzie trwać od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego). Spośród polskich produkcji ma być emitowany „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” czy „Ojciec Mateusz”. W soboty będą pokazywane filmy o tematyce historycznej, a w tygodniu cykle reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”. W ramówce znajdą się także programy dla dzieci oraz rozrywkowe: „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz odcinki „Szansy na sukces”.

– Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko–litewskich. Będzie to antena, która łączy – powiedziała w Krynicy Marzena Paczuska, wiceprezes TVP odpowiedzialna z TVP Wilno.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz, niegdyś korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji będzie koordynować Mirosłav Ciunovic, zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

/kresy24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!