Wiadomości

​16 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT. Chodzi o 2,5 miliona złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu rmf24.pl, zakończyło się śledztwo dotyczące rzekomego handlu wyrobami stalowymi i wyłudzania podatku VAT. Na ławie oskarżonych zasiądzie 16 osób. Prokuratura okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Według ustaleń prokuratury doszło do wyłudzenia ponad 2,5 miliona złotych. Grupa przestępcza działała od 2011 roku, głównie w Polsce, ale także na terenie Czech i Słowacji. Zawiadomienie w tej sprawie złożył urząd kontroli skarbowej w Opolu.

Według ustaleń śledczych, tworzono tak zwaną karuzelę podatkową. Chodzi o fikcyjne transakcje, które miały uwiarygodnić handel wyrobami stalowymi w kraju i za granicą. Na potwierdzenie tego wystawiano specjalne faktury. Stworzona w ten sposób dokumentacja finansowo-księgowa była podstawą do rozliczania podatku VAT. W rzeczywistości jednak wystawcy i odbiorcy faktur niczym nie handlowali, a rzekomo udokumentowanych transakcji nie było.

Podejrzanym, którzy do winy się nie przyznają, postawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, tworzenia fikcyjnej dokumentacji finansowo-podatkowej i prania brudnych pieniędzy. Grozi za to kara do 15 lat więzienia.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!