Wiadomości

16 Dywizja Zmechanizowana otrzymała wozy dowodzenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

16 grudnia br., w rejonie znajdującym się przy granicy polsko-białoruskiej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie przekazał żołnierzom 16. Dywizji Zmechanizowanej 6 wozów dowodzenia na platformie kołowej KTO Rosomak. Dostarczone pojazdy są efektem realizacji umowy zawartej w dniu 21 grudnia 2020 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Rosomak S.A. (lider) wraz z WZŁ Nr 2 o początkowej wartości 73,7 mln PLN brutto. Zgodnie z umową wykonawca dostarczy w latach 2021-2022 do Sił Zbrojnych RP łącznie 8 wozów dowodzenia wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Przekazane dzisiaj pojazdy trafią do 9 batalionu dowodzenia w Olsztynie.

Wcześniej na podstawie umowy z marca 2018 roku 7 wozów dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak wyprodukowano i dostarczono na potrzeby Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz na podstawie umowy z września 2019 roku dwa kolejne egzemplarze dostarczono dla 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jak dotąd łącznie Siły Zbrojne RP otrzymały 15 szt. tego typu pojazdów.

Wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO Rosomak są przeznaczone do wsparcia procesu dowodzenia na poziomie operacyjno-taktycznym, poprzez wymianę informacji w zakresie dowodzenia i współdziałania zarówno w ruchu, jak i podczas postoju. Zastosowane w nich systemy teleinformatyczne zapewniają kompatybilność z innymi systemami wsparcia dowodzenia w ramach prowadzenia operacji kinetycznych i niekinetycznych.

Wozy dowodzenia umożliwiają osobom funkcyjnym prowadzenie utajnionej, cyfrowej, radiowej korespondencji fonicznej oraz transmisji danych niejawnych zarówno HF jak i VHF. Jednocześnie zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na dołączenie wozów dowodzenia do systemu teleinformatycznego Polish Mission Network 2.0 rozwijanego na stanowiskach dowodzenia.

Wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO Rosomak są to pojazdy napędzane silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem z przeniesieniem mocy na wszystkie koła w układzie 8×8. Konstrukcja pojazdów została podwyższona w celu zapewnienia komfortu pracy załogi oraz osób funkcyjnych. Wóz Dowodzenia wyposażono dodatkowo w rozkładany półautomatycznie masz dla zestawu anten radiostacji VHF. Maszt pozwala na wyniesienie anten na wysokość 15 m i tym samym zwiększenie zasięgu radiostacji pracujących w tym paśmie.

/Polska Zbrojna/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!