Wiadomości

150 zgonów z powodu grypy. Specjaliści apelują, żeby się szczepić

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Liczba zgonów z powodu powikłań pogrypowych w zeszłym sezonie wzrosła trzykrotnie i wyniosła 150. Rośnie liczba osób zaszczepionych, ale nadal jest to kropla w morzu – stwierdzili eksperci na konferencji w GIS, poświęconej szczepieniom ochronnym przeciw tej chorobie.

Eksperci alarmowali, że powikłania po grypie są bardzo niebezpieczne, a szczepionka jest „niezwykle efektywna” i „potrafi dać życie i zdrowie”. Przytoczyli szacunki, że z powodu powikłań pogrypowych w zeszłym sezonie zanotowano 150 zgonów (w tym 78 zgonów osób starszych). Oznacza to trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim okresem. Tylko 14,2 proc. osób w podeszłym wieku zaszczepiło się, mimo że znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku powikłań.

– Ich układ odpornościowy staje się mniej sprawny. Niezaszczepiona starsza osoba ma większe ryzyko niekorzystnego rozwiązania, do śmierci włącznie – ostrzegała Barbara Bałan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z kolei Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaznaczył, że szczególnie ważne są też szczepienia dla osób, które cierpią na jakieś schorzenia.

– Wielka liczba Polaków ginie z powodu powikłań pogrypowych, szczególnie tych, którzy mają inne schorzenia, które kwalifikują do tego, by być bezwzględnie zaszczepionym – podkreślił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!