Europa Świat Wiadomości

15 czerwca papież Franciszek ma spotkać się z Joe Bidenem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu pch24.pl papież Franciszek może spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódca Ameryki 10 czerwca udaje się do Europy. 15 czerwca może zatrzymać się w Rzymie i porozmawiać z Ojcem Świętym. Co ciekawe, prawdopodobna data spotkania wypada na dzień przed zebraniem biskupów USA, na którym ma toczyć się rozmowa o wytycznych w sprawie Komunii świętej i politycznego poparcia tak zwanego prawa do aborcji.

Od kilku miesięcy biskupi w Stanach Zjednoczonych dyskutują na temat zasad przyjmowania Komunii świętej. Kierownictwo Episkopatu z przewodniczącym abp. José Gomezem chciałoby opracować wytyczne, które wskażą, iż nie można przystępować do Komunii świętej, jeżeli popiera się legalność mordowania dzieci nienarodzonych. Sprawa dotyczy bezpośrednio Joe Bidena, polityka, który jest katolikiem, a jednocześnie pogarsza amerykańskie prawo, ułatwiając działalność organizacjom mordującym dzieci nienarodzone i pragnąć zwiększyć finansowanie aborcji z budżetu państwa. Część liberalnych biskupów i kardynałów w USA jest przeciwnych takim wytycznym.

To między innymi arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich, oraz arcybiskup Newark, Joseph Tobin. Obaj są członkami wpływowej Kongregacji ds. Biskupów i odwiedzali w tym roku Watykan, gdzie rozmawiali na temat Komunii świętej i aborcji. W efekcie pod koniec kwietnia Kongregacja Nauki Wiary wysłała list do abp. José Gomeza, w którym zasugerowała, że nie powinno się publikować żadnych wytycznych bez osiągnięcia pełnej jedności w Episkopacie, co jest, oczywiście, całkowicie niemożliwe w obecnym kontekście personalnym.

Według agencji informacyjnej z USA Catholic News Agency, 15 czerwca może dojść do spotkania między papieżem Franciszkiem a prezydentem Joe Bidenem. „Według źródłem z watykańskiego Pałacu Apostolskiego pierwsze spotkanie papieża Franciszka i prezydenta Joe Bidena może odbyć się 15 czerwca” – poinformował Andrea Gagliarducci z CNA. Po spotkaniu Joe Biden miałby polecieć do Genewy, gdzie ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie Franciszka z Bidenem nie jest jeszcze potwierdzone, ale według watykańskich źródeł prawdopodobnie do niego dojdzie.

Data jest dość symboliczna. 16 czerwca rozpoczyna się zebranie plenarne biskupów USA. Jednym z jego elementów ma być namysł nad opracowaniem wspomnianych wytycznych w sprawie Komunii świętej i aborcji.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!