Wiadomości

12 mln zł dla Politechniki Rzeszowskiej na Regionalne Centrum Doskonałości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Politechnika Rzeszowska otrzymała prawie 12 mln zł na realizację projektu „Regionalne Centrum Doskonałości”, obejmującego informatykę techniczną i telekomunikację oraz automatykę, elektrotechnikę i elektronikę.

Politechnika Rzeszowska (PRz) jest jedną z dwóch uczelni w Polsce, które otrzymały pieniądze na realizację projektu w ramach tych dyscyplin.

Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu br. i potrwa do końca 2023 roku.

Projekt “Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej” będzie realizowany z programu “Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, który ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Kadaj-Kuca, pieniądze z programu przeznaczone są na rozwój dyscyplin naukowych kluczowych dla regionu.

Prodziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz dr inż. Dominik Strzałka zauważył, że projekt obejmuje wszystkie inteligentne specjalizacje, które funkcjonują w ramach Regionalnej Strategii Innowacji woj. podkarpackiego, takie jak: lotnictwo i kosmonautykę, jakość życia, informatykę i telekomunikację oraz motoryzację.

“Realizacja projektu podniesie potencjał naukowy i badawczo-rozwojowy uczelni poprzez integrację, wzmocnienie i unowocześnienie struktury badawczej, aktualnie skupionej głównie wokół Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. W perspektywie kilku najbliższych lat proponowane Regionalne Centrum Doskonałości stanie się wiodącym ośrodkiem zapewniającym transfer do lokalnego otoczenia społeczno-gospodarczego nowoczesnych technologii i rozwiązań prowadząc aktywną współpracę z przemysłem oraz innymi ośrodkami naukowymi” – ocenił dr Strzałka.

W ramach realizacji projektu zaplanowano osiem zadań, które obejmują m.in.: rozwój technologii dla potrzeb przemysłu lotniczego z uwzględnieniem uwarunkowań koncepcji Przemysł 4.0; użycie Sztucznej Inteligencji (AI), Internetu Wszechrzeczy (IoE), uczenia maszynowego (ML) i analizy dużych zbiorów szybko gromadzonych danych (Big Data) w rozwijanej w ramach klastra Dolina Lotnicza idei Przemysłu 4.0.

Wśród szczegółowych zadań znalazło się też wsparcie dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych (poprzez systemy wspomagające komunikację i porozumiewanie się w języku migowym); rozwój elektromobilności, obejmującej efektywność i zastosowania silników elektrycznych w napędach krytycznych pojazdów w różnych systemach, w tym na pokładach statków powietrznych.

“Zasadniczym celem projektu jest wzmocnienie potencjału badawczego uczelni oraz podniesienie poziomu prowadzonych badań naukowych, które doprowadzą do poszerzenia współpracy międzynarodowej i zwiększenia wpływu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego w naszym województwie, w dyscyplinach naukowych związanych z informatyką techniczną i telekomunikacją oraz automatyką, elektrotechniką i elektroniką” – wyjaśniła rzeczniczka.

PAP – Nauka w Polsce
Agnieszka Pipała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!