Wiadomości

11 listopada na wileńskiej Rossie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jak co roku gromadzimy się na Rossie, aby świętować dzień odrodzenia państwa polskiego. W tym roku 99 rocznica. Zaczynamy rok jubileuszowy i cała wspólnota Polaków Rzeczypospolitej na Litwie i w innych krajach będzie świętować. Polacy na Litwie aktywnie obchodzą tę wielką rocznicę” – powiedziała ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska podczas obchodów Święta Niepodległości Polski na wileńskiej Rossie.

Obchody – jak czytamy w relacji portalu L24.lt – rozpoczęły się w sobotnie poludnie od powitania uczestników XXIII Sztafety Niepodległości i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczestnicy biegu, organizowanego przez ks. Dariusza Stańczyka, na Rossę przybiegli z Zułowa, niosąc polską flagę, mierzącą kilkadziesiąt metrów. Otoczyli nią uczestników uroczystości, licznie zgromadzonych przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

„Jak co roku gromadzimy się na Rossie, aby świętować dzień odrodzenia państwa polskiego. W tym roku 99 rocznica. Zaczynamy rok jubileuszowy i cała wspólnota Polaków Rzeczypospolitej na Litwie i w innych krajach będzie świętować. Polacy na Litwie aktywnie obchodzą tę wielką rocznicę. W szkołach, przedszkolach, teatrach, samorządach, organizacjach odbywają się koncerty, spotkania, rajdy rowerowe, bieg sztafetowy. Licznie uczestniczy w tych obchodach młodzież. Cieszy mnie także, że otrzymaliśmy gratulacje od litewskich polityków: od pani prezydent i od pana ministra spraw zagranicznych” – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska podczas uroczystości.

Szefowa polskiej dyplomacji złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„W przeddzień stulecia odzyskania niepodległości pan prezydent podkreślił, że jest to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie panu prezydentowi zależy na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty. By każdy czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach, ale i do ich współtworzenia. Zaapelował, aby wszyscy Polacy, także ci poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, włączyli się w organizację tych wydarzeń, szczególnie w środowiskach lokalnych, aby czerpać z obchodów natchnienie do pracy dla dobra wspólnego” – mówiła ambasador Doroszewska.

Święto Niepodległości Polski tradycyjnie zgromadziło na Rossie Polaków z Wileńszczyzny i rodaków z Macierzy, którzy oddali hołd twórcy niepodległego państwa polskiego – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Było składanie wieńców i zapalanie zniczy, wspólna modlitwa i zaduma przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

„Święto 11 listopada, jak też inne nasze święta narodowe i religijne, jednoczy wszystkich Polaków rozsianych na świecie. I tych 40 milionów, mieszkających w Polsce, i 20 milionów, które mieszkają poza granicami kraju. Dzisiejsze obchody w Wilnie nie są wyjątkiem i są obchodzone bardzo  uroczyście. I nie tylko dzisiaj. W ciągu nawet tygodnia polska społeczność na Wileńszczyźnie świętuje Dzień Niepodległości. Mamy bardzo wiele imprez” – powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski w rozmowie w naszym portalem.

Wyraził również radość, że obchody mają licznych uczestników i coraz więcej młodzieży. „Bo właśnie dla młodzieży, dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków przekażemy sztafetę polskości. Polska jest wszędzie tam, gdzie biją polskie serca. To bardzo widoczne w Wilnie i we wszystkich zakątkach świata, gdzie dziś świętujemy Dzień Niepodległości” – zaznaczył Tomaszewski. Lider AWPL-ZChR odrazu po wileńskich obchodach udał się na lotnisko zkąd wyleciał do Warszawy, gdzie na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy weźmie udział w świątecznym przyjęciu w Pałacu Prezydenckim.

Bogaty materiał zdjęciowy:
http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/218697-swieto-calej-polskiej-wspolnoty-obchody-11-listopada-na-rossie

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!