Wiadomości

11 lipca w Bielsku-Białej odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

11 lipca, w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” i początku rzezi wołyńskiej, odsłonięty zostanie w Bielsku-Białej pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów – dowiedziała się dzisiaj PAP w bielskim urzędzie miejskim.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń dodał, że monument przypomni także o Ukraińcach, którzy narażając życie ratowali Polaków.

Granitowy pomnik stanął już na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Ma kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona została figura Chrystusa, która wygląda jakby zniszczył ją pożar. Inskrypcja na monumencie głosi: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia”.

Na pomniku znalazły się też słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 2001 r. we Lwowie: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”.

Autorem pomnika jest Jacek Grabowski, bielszczanin urodzony w 1943 r. w Stryju na Kresach.

Ludobójstwo na Wołyniu i w południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęło się 11 lipca 1943 r. Tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zgładzili w bestialski sposób od 30 do 60 tys. Polaków. Ogółem w latach 1939-1947 na Kresach zamordowano ponad 130 tys. obywateli Polski. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Czytaj też:

ARMIA KRAJOWA W OBRONIE POLSKIEJ LUDNOŚCI WOŁYNIA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!