Wiadomości

106 latka w dzieciństwie przeżyła hiszpankę, teraz Covid-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uznawana za najstarszą wyleczoną z Covid-19 osobę w Hiszpanii 106-letnia Ana del Valle pokonała drugą w swoim długim życiu pandemię. Przed ponad stu laty mieszkanka Andaluzji przetrwała dziesiątkującą Europę grypę hiszpańską.

Ana, która w październiku obchodzić będzie 107. urodziny, wciąż wspomina swoją starszą siostrę, która zmarła wskutek choroby, zwanej powszechnie “hiszpanką”. Seniorka miała wówczas sześć lat. Z relacji sędziwej mieszkanki Andaluzji wynika, że jej siostra zainfekowana grypą hiszpańską miała tak wysoką gorączkę, że zemdlała na polu. Dziewczynki nie udało się uratować.

Wspomnienia z „zarazy” odżyły w rodzinie Any, kiedy u prababci zdiagnozowano w marcu Covid-19. Jak przypomina wydawany w Andaluzji „Diario de Cadiz”, kobieta była jedną z 28 osób zakażonych koronawirusem w domu seniora w Alcala del Valle.

Synowa seniorki pochodzącej z okolic Malagi Paqui Sanchez ujawniła hiszpańskiej gazecie, że 106-letnia kobieta czuje się już lepiej, a ostatni, trzeci test na obecność koronawirusa w organizmie dał wynik negatywny.

– Ana czuje się wciąż osłabiona, ale nie ma już podwyższonej temperatury i zaczęła samodzielnie chodzić. Jednego dnia je więcej, innego mniej – powiedziała Paqui Sanchez.

Z relacji rodziny seniorki wynika, że od zawsze 106-letnia dziś kobieta miała silny organizm. Twierdzą, że zahartował się on dzięki trudnym warunkom życia na wsi.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!