Wiadomości

100 ton polskiego złota sprowadzono z Anglii do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Narodowy Bank Polski poinformował o zakończeniu tajnej akcji, w wyniku której z Anglii do Polski wróciło 100 ton złota.

– Operacja przetransportowania 100 ton polskiego złota została zakończona i przebiegła bez zakłóceń. Sztaby złota zostały bezpiecznie złożone w skarbcach NBP – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

– W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło, i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku emisyjnego znów znajduje się złoto – dodał.

Prezes NBP zapowiedział, że fakt powrotu do tradycji przechowania znaczącej części rezerw złota NBP na terenie Polski upamiętniony zostanie przez emisję złotej monety w kształcie sztabki.

Tajna akcja banku centralnego była bardzo skomplikowana i wymagała zaangażowania kilkuset osób. W jej realizacji wzięli udział głównie pracownicy służb bankowych i bezpieczeństwa.

Transport złota o wartości ponad 18 mld złotych odbył się w listopadzie drogą lotniczą w ośmiu transzach. Samoloty lądowały na lotniskach w Poznaniu i Warszawie, skąd niebieskie ciężarówki w eskorcie kilkudziesięciu komandosów rozwiozły kruszec do kilkunastu skarbców na terenie całego kraju.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!