Wiadomości

1-majowe starcia lewaków z policją w Berlinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z powodu pandemii koronawirusa niemieckie związki zawodowe nie organizowały w piątek tradycyjnych marszów z okazji Święta Pracy. Wieczorem kilka tysięcy osób wzięło udział w nielegalnym zgromadzeniu, doszło do starć z policją.

Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych (DGB) pierwszy raz od ponad 70 lat nie zorganizowało w Berlinie tradycyjnego przemarszu z okazji Święta Pracy. Z powodu pandemii koronawirusa DGB zdecydowało się na internetową transmisję przemówień, dyskusji i programu kulturalnego.

Pomimo to, z okazji 1 Maja w stolicy Niemiec doszło do szeregu nielegalnych zgromadzeń, organizowanych przez grupy skrajnie lewicowe i komunistyczne. W piątek wieczorem zgodnie z zapowiedziami w sieciach społecznościowych na ulicach Kreuzberga, dzielnicy w zachodniej części Berlina, zgromadziło się kilka tysięcy osób – podała berlińska stacja RBB.

Uczestnicy bez zezwolenia i nie utrzymując odpowiedniego odstępu 1,5 m wymaganego z powodu pandemii Covid-19, manifestowali m.in. niechęć wobec kapitalizmu oraz wyrażali solidarność z uchodźcami, którzy przebywają w obozach na greckich wyspach.

Służby porządkowe musiały stale interweniować, aby rozproszyć nielegalnie gromadzący się tłum. Doszło do zatrzymań osób, które rzucały butelkami i kamieniami. Późnym wieczorem berlińska policja poinformowała na Twitterze o rannych funkcjonariuszach.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!