Polska Świat Wiadomości

Żydzi domagają się od Polski dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wprawo.pl w 20. rocznicę podpisania Deklaracji Waszyngtońskiej dotyczącej zwrotu zrabowanych przez nazistowskie Niemcy dzieł sztuki, w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona realizacji wytycznych deklaracji. – Wiele krajów całkowicie zignorowało zasady zwrotu dzieł sztuki przyjęte w deklaracji – powiedział podczas otwarcia konferencji (26.11.2018) doradca Departamentu Stanu USA Stuart Eizenstat.  – Większość z tych krajów sama była ofiarami nazizmu. Nie mówimy, że te kraje brały udział w rabunku należących do Żydów dzieł sztuki, ale mówimy, że w drodze handlu dziełami sztuki weszły one w posiadanie tych dóbr kultury –wyjaśnił.

Eizenstat podkreślił, że Węgry, Polska, Hiszpania, Rosja, Włochy, Rumunia, a także kraje latynoamerykańskie, jak Argentyna czy Brazylia, powinny jak najszybciej rozpocząć badania nad pochodzeniem dzieł sztuki w swoich zbiorach, do czego zobowiązały się jako sygnatariusze Deklaracji Waszyngtońskiej. Eizenstadt stwierdził, że w Polsce znajdują się dzieła sztuki zagrabione Żydom mieszkającym m.in. w Holandii. Miały one trafić do Polski w ramach późniejszych transakcji. Holenderski rząd przygotował listę dzieł sztuki, które kiedyś należały do żydowskich obywateli Holandii, a obecnie znajdują się w Polsce. – Przydałaby się polsko-holenderska współpraca w zakresie badań nad pochodzeniem, aby wyjaśnić tę sytuację, ale polski rząd utrzymuje, że będzie zajmował się wyłącznie dziełami sztuki wywiezionymi z Polski – powiedział Eizenstat.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder skrytykował zbyt powolny proces zwrotu dzieł sztuki we Francji, na Węgrzech i w Holandii. Jak podkreślił, zaledwie 10 proc. muzeów i instytucji kultury rozpoczęło poszukiwania. – Chcemy, aby to było 100 proc., a nie 10 proc. W przeciwnym razie nie przepędzimy demonów II wojny światowej – mówił.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce, Lauder powiedział, że do polskich muzeów „trafiło wiele dzieł sztuki zrabowanych Żydom” w czasie wojny. – Polska mówi, że termin zwrotu minął. Kto samowolnie nastawił ten zegar? – pytał Lauder.

Co o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wprawo.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!