Wiadomości

Zwolennicy Puigdemonta blokują drogi, żądając uwolnienia byłego premiera Katalonii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Demonstranci domagający się uwolnienia byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta zablokowali jedną z głównych autostrad w tym regionie, w pobliżu granicy z Francją; stoi tam ok. 1000 pojazdów. Zablokowane są także najważniejsze ulice Barcelony.

Według AFP demonstranci wstrzymali ruch również na drodze krajowej, która łączy leżącą na północnym wschodzie Hiszpanii Katalonię z południowym wschodem kraju. Dla kierowców zorganizowano objazdy. Czasowo niedostępne były również dwie z głównych dróg wjazdowych do Barcelony – od strony północnej i południowej.

Protesty zorganizowały tzw. Komitety Obrony Republiki (CDR), zrzeszające aktywistów pomagających jesienią 2017 r. w przeprowadzeniu referendum w sprawie niepodległości Katalonii, uznanego przez rząd centralny w Madrycie za nielegalne. W poniedziałek zapowiedziano „permanentny cykl” demonstracji.

Manifestacje, w czasie których domagano się uwolnienia zatrzymanego w Niemczech Puigdemonta i dziewięciu innych polityków proniepodległościowych, rozpoczęły się w niedzielę. W poniedziałek na ulicach katalońskich miast protestowało kilka tysięcy osób; w niektórych miejscach doszło do starć z policją. Dotychczas około 100 osób zostało rannych.

Puigdemont został zatrzymany w niedzielę nad ranem w Niemczech, po przekroczeniu granicy z Danią. Zmierzał autem z Finlandii do Belgii, w której ukrywał się od końca października przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!