Wiadomości

Zostanie ograniczony dostęp do sprawowania Mszy trydenckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany amerykański watykanista Edward Pentin poinformował, że trwa opracowywanie dokumentu, który ma ograniczyć dostęp do sprawowania Mszy trydenckiej. Watykanista podaje, że powstała już trzecia wersja szkicu tekstu, który wkrótce ma podpisać papież Franciszek – informuje portal pch24.pl.

Włoskojęzyczny blog „Messa in Latino” poinformował, że powstał „trzeci projekt tekstu”, który „zawiera ograniczenia dotyczące odprawiania przez duchownych katolickich Mszy św. w formie nadzwyczajnej” – donosi amerykański watykanista, Edward Pentin.

Powołując się na wspomniany włoski blog, znany watykanista Edward Pentin cytuje głosy, wg których papież Franciszek powiedział o swoich planach włoskim biskupom podczas inauguracji 74. Zgromadzenia Plenarnego Włoskiej Konferencji Biskupów. Przygotowywany dokument miałby zmienić postanowienia Benedykta XVI zawarte w liście apostolskim Summorum Pontificum z 2007 roku, który uczynił formę nadzwyczajną powszechnie dostępną.

Wiele wskazuje na to, że po decyzji Franciszka, duchowni chcący sprawować Mszę świętą trydencką musieliby ponownie uzyskiwać uprzednie zezwolenie episkopatu lub nawet Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy św. w formie nadzwyczajnej, tak jak to miało miejsce przed 2007 r. Portal „National Catholic Register” podaje, że dokument w obecnej wersji przewiduje zgodę na dalsze sprawowanie tradycyjnej liturgii we wspólnotach, które dotychczas to robiły.

Na poniedziałkowym spotkaniu papież Franciszek miał powtórzyć swoje zaniepokojenie tym, co nazwał „sztywnymi seminarzystami”. Określenie to zostało użyte w kontekście duchowieństwa związanego z tradycyjną Mszą świętą. „Często widzieliśmy seminarzystów, którzy dobrze wyglądają, ale są sztywni” – powiedział papież. „Sztywność nie jest dobrym duchem, za tą sztywnością kryją się duże problemy” – dodał, jak podaje „National Catholic Register”.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie odpowiedziało na pytania katolickiego portalu dotyczące planów Watykanu ograniczenia dostępu do Mszy trydenckiej. Urzędnik Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że nie był świadomy, że taki dokument powstaje. Jednak różne wiarygodne źródła potwierdzają, że prace nad specjalnym dokumentem ciągle trwają.

„Naszymi źródłami są trzej biskupi, którzy byli obecni na dwóch przemówieniach Ojca Świętego i dwóch wyższych urzędników Kurii Rzymskiej” – podaje Luigi Casalini, redaktor bloga „Messa in Latino”. O sprawie pisał również włoski dziennik „Il Giornale”.

Przypomnijmy, że do 2007 roku celebracja tradycyjnej Mszy świętej była możliwa jedynie za zgodą biskupa miejsca. Dopiero wydane przez papieża Benedykta XVI Summorum Pontificum potwierdziło, że Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego nigdy nie została zakazana i może być sprawowana przez kapłanów przywiązanych do tej formy.

Warto wspomnieć, że papież Benedykt XVI wyjaśnił również w wywiadzie książkowym z Peterem Seewaldem, że przywrócenie powszechności liturgii łacińskiej z pewnością nie była pomyślane jako ustępstwo na rzecz Bractwa św Piusa X. Papież tłumaczył, że to, co wcześniej było święte, nie jest teraz złe. „Istnieją dwie różne formy, jeden i ten sam obrzęd” – mówił.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!