Wiadomości

ZOO przeprasza, że 100 lat temu pokazywało u siebie „dzikiego” z Afryki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ogród zoologiczny Bronx w Nowym Jorku oficjalnie przeprosił za wydarzenia z 1906 roku. W „Monkey House” zaprezentowano wtedy publiczności „dzikiego” z Afryki Środkowej. Teraz instytucja musi zmierzyć się z „rasistowskim dziedzictwem”.

„W imię równości, przejrzystości i odpowiedzialności, musimy zmierzyć się z historyczną rolą naszej instytucji w promowaniu niesprawiedliwości rasowej podczas realizacji naszej misji ratowania dzikich zwierząt i dzikich miejsc” – czytamy w oświadczeniu Towarzystwa Ochrony Przyrody (WSC), które prowadzi ZOO.

Chodzi tu m.in. o potraktowanie młodego mężczyzny Oty Bengi z Afryki Środkowej. Benga pochodził z ludu Mbuti, z terenów dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga. Został przywieziony do Stanów Zjednoczonych przez „niecnego biznesmena” w celu wykorzystania jego wizerunku na targach światowych w St. Louis w 1904 roku. Ówczesny dyrektor ZOO na Bronxie, William Hornaday, wystawiał później pana Bengę przez kilka dni w Monkey House we wrześniu 1906 roku.

Drugi incydent, za który ZOO teraz przeprasza, dotyczy „pseudonaukowego rasizmu” i eugenicznych poglądów dwóch założycieli Towarzystwa Ochrony Przyrody (WSC) – Madisona Granta i Henry Fairfielda Osborna. Założycieli w 1926 roku American Eugenics Society.

Książka Granta „The Passing of the Great Race” z przedmową Osborna, była lekturą nazistów, którzy w czasie procesu w Norymberdze wykorzystywali jej cytaty do usprawiedliwienia swoich działań i Holokaustu.

Chodzą słuchy, że dyrekcja ZOO będzie musiała złożyć kolejne przeprosiny – chodzi o przyczynienie się homo sapiens sapiens do wyginięcia neandertalczyków. Co prawda nie jest do końca pewne, czy to istotnie homo sapiens sapiens sprawili, że ich dalecy kuzyni wyginęli, a ponadto do homo sapiens sapiens zaliczają się zarówno ludzie o białym kolorze skóry, jak i czarni, ale lepiej profilaktycznie uderzyć się w piersi…

/nczas.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!