Wiadomości

Żołnierz WOT uratował rodzinę z płonącego mieszkania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szymon Duher, szeregowiec Wojsk Obrony Terytorialnej uratował mężczyznę z pożaru mieszkania przy ul. Hallera w Świdniku. Następnie ewakuował dzieci i zaczął walczyć z ogniem.

Wszystko zdarzyło się 13 kwietnia, kiedy to w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do silnego wybuchu. Jedną z pierwszych osób, która była w pobliżu i natychmiast zareagowała był szer. Szymon Duher – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. Wtedy przejeżdżał obok na skuterze. Bez chwili zastanowienia przystąpił do działania.

Szymon jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, wyniósł poparzonego mężczyznę. Następnie pomógł wyjść dzieciom, które piętro wyżej, w kłębach dymu, przerażone czekały na przyjście rodziców. Od pobliskiego zakładu fryzjerskiego wziął gaśnicę i przystąpił do gaszenia pożaru, ratując tym samym życie kolejnej nieprzytomnej osoby. Chwilę później na miejsce przyjechała straż pożarna. Ratownicy wynieśli z lokalu ciężko poparzoną dziewczynę.

– Do prawidłowego działania przygotowało mnie szkolenie w WOT. Przed wstąpieniem do WOT zastanawiałem się nad decyzją pół roku. Uważam, że była genialna – mówi Szymon Duher, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie.

Postawa Szymona została doceniona przez władze Świdnika. – Powiedzieć o panu Szymonie, że jest człowiekiem niezwykłym, to zbyt mało. W uznaniu jego bohaterstwa, przyznałem Mu odznaczenie Nil Virtuti Civili Invium. Wyślę również pochwałę do szefa Obrony Terytorialnej – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

/spottedlublin.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!