Wiadomości

Znieważył oraz uszkodził polskie flagi. Szybko został namierzony przez policję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znieważył oraz uszkodził polskie flagi. W ciągu kilku godzin świebodzińscy policjanci ustalili oraz zatrzymali odpowiedzialnego za ten czyn mężczyznę. Prokurator Rejonowy ze Świebodzina postawił 42-latkowi zarzuty oraz uznał, że był to czyn o charakterze chuligańskim, co może spowodować zaostrzenie kary.

Flaga jest symbolem narodowym i jest ona chroniona prawem. Polskie symbole narodowe są chronione Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Każda osoba, która publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa, między innymi flagę państwową podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku czasu.

W ubiegłym tygodniu, na terenie powiatu świebodzińskiego doszło do zdarzenia o takim charakterze. Nietrzeźwy mężczyzna ściągnął z masztów flagi, jedną uszkodził, a dwie obwiązał sobie wokół nóg. Miał on również zaczepiać przechodzących ludzi. Skierowany na miejsce patrol ustalił świadków oraz przebieg zdarzenia. Intensywne działania funkcjonariuszy doprowadziły do szybkiego, w ciągu kilku godzin, ustalenia oraz zatrzymania odpowiedzialnego za ten czyn 42-letniego mężczyzny. Prokurator Rejonowy ze Świebodzina postawił mężczyźnie zarzut z artykułu 137 Kodeksu Karnego, który chroni symbole państwowe. Ponadto czyn ten jest traktowany jako chuligański, wobec czego zarzut został rozszerzony o artykuł 57 Kodeksu Karnego, który może karę zaostrzyć.

aspirant Marcin Ruciński
Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!