Wiadomości

Znamy szczegóły krwawego boju, do którego doszło w południowo wschodnim Iranie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, w zamieszkałym w większości przez Beludżów ostanie Sistan i Beludżystan, w południowo wschodnim Iranie, doszło dziś do gwałtownych walk. W użyciu była broń maszynowa i artyleria. Wiemy już, o co poszło…

Beludżowie osiedlili się w południowo-wschodniej części Iranu, na terenie dzisiejszego ostanu Sistan i Beludżystan, w VII wieku. Skąd przybyli? Wedle ich własnej tradycji, pierwotnie mieli oni zamieszkiwać okolice syryjskiego Aleppo, natomiast zdaniem językowców przed przybyciem do Sistanu mieli oni mieć siedziby w rejonie na wschód lub południowy-wschód od Morza Kaspijskiego. Z czasem zasiedlili oni także znaczną część dzisiejszego Pakistanu oraz południowy Afganistan. W przeciwieństwie do większości ludności Iranu Beludżowie wyznają islam sunnicki.

Obecnie Sistan i Beludżystan to najbiedniejsza prowincja Iranu. Bezrobocie przekracza tam 60% i wiele rodzin utrzymuje się z przemytu, przede wszystkim paliwa, do Pakistanu. W lutym 2021 roku w ostanie Sistan i Beludżystan doszło do powstania, które to jednak zostało krwawo stłumione…

Dziś znów doszło tam do gwałtownych starć z użyciem broni maszynowej i artylerii. Strażnicy Rewolucji Islamskiej przybyli do wioski Shurin w regionie Korin, by aresztować ważną figurę ze zbrojnego podziemia. Beludżowie stawili opór. Wkrótce z okolicznych miejscowości zaczęły ściągać grupy bojowników…

Doszło do bitwy, która objęła kilka miejscowości. Po stronie Strażników Rewolucji Islamskiej, jak podają źródła irańskie, jest czterech zabitych i pięciu rannych. Źródła związane z partyzantami twierdzą, że Strażnicy Rewolucji Islamskiej mają 20 zabitych i rannych.

Po stronie partyzantów też jest wielu zabitych i rannych. Wśród zabitych jest także ów dowódca, którego zamierzano aresztować, czym pochwalili się Strażnicy Rewolucji Islamskiej, zamieszczając zdjęcie jego zwłok…

Przeciwnikiem Strażników Rewolucji Islamskiej w dzisiejszym boju było salafickie zbrojne ugrupowanie Dżajsz al-Adl, które utworzone zostało w 2012 roku i które stawia sobie za cel wywalczenie niepodległości ostanu Sistan i Baludżystan. Władze Iranu twierdzą, że jest ono powiązane z Al-Kaidą.

Ożywiło się ono w trakcie lutowego powstania, kiedy to podjęło działalność partyzancką, atakując patrole Strażników Rewolucji Islamskiej i ostrzeliwując ich bazy. Pomimo iż tamten zryw zakończył się klęską, oddziały partyzanckie Dżajsz al-Adl wciąż przejawiają sporą aktywność, raz za razem przypominając o swoim istnieniu. Tak jak to było dziś…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!