Wiadomości

Znamy oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blok CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech – podała agencja dpa po ostatecznym podliczeniu przez Komisję Wyborczą wyników ze wszystkich 299 okręgów wyborczych. Druga jest SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecia Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą zagłosowało 12,6 proc. wyborców.

W niedzielnych wyborach do Bundestagu blok CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów. Angela Merkel, która utrzyma stanowisko kanclerza na czwartą kadencję, podkreślała, że koalicja CDU/CSU pozostaje największą siłą w niemieckim parlamencie. Jednocześnie przyznała, że liczyła na lepszy wynik.

Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5 proc., co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji.

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc., a zatem niższym, niż to wynikało z sondaży exit polls opublikowanych krótko po zamknięciu lokali wyborczych, które dawały jej 13,3 proc.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!