Wiadomości

Znak “Polski Walczącej” jako symbol nazistowski – konsul RP w Nowym Jorku protestuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupa mieszkańców nowojorskiej dzielnicy Greenpoint wydała ulotki zatytułowane „Naziści precz z Greenpointu”. To odpowiedź na na pojawiające się na miejscowych murach symbole nazistowskie. Wśród wymienionych symboli pojawiła się także słynna powstańcza „kotwica”, czyli symbol Polski Walczącej.

Sprawę nagłośnił portal Greenpointers i polonijne Radio Rampa, działające na terenie Nowego Jorku.

Ulotka rozprowadzana w tej nowojorskiej dzielnicy to odpowiedź na narastającą rzekomo liczbę przestępstw z nienawiści, wymierzonych w mniejszość żydowską i Afroamerykanów mieszkających w Nowym Jorku oraz pojawiające się na murach symbole nazistowskie. Autorzy ulotki wzywają do ich zamazywania lub zrywania.

Wśród wymienionych symboli używanych przez nazistowskie organizacje znalazła się także powstańcza „kotwica”. Znak Polski Walczącej został podpisany w ulotce jako symbol Armii Krajowej, przejęty przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów.

„Przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu tego znaku jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu, który zachowuje ważne współczesne znaczenie dla milionów Polaków” – napisał na Twitterze Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!