Europa Polska Wiadomości

Znajdujące się na terytorium Białorusi polskie cmentarze wojenne sprzed 1920 roku będą wyremontowane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w dniach 15-17 kwietnia przebywała z roboczą wizytą na Białorusi celem zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 roku.

Dotychczasowa współpraca ze stroną białoruską pozwala na planowanie dalszych remontów na cmentarzach wojennych w kolejnych sześciu miejscowościach: Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Użanka i Wołkołata, których oględzin właśnie dokonano.

Delegacja zwiedziła także cmentarze w Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaznie, Podświle i Zadorożu (Usowie) wyremontowane w latach 2017-2018 przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” z funduszy ministerstwa kultury poprzez program ministra „Miejsca pamięci narodowej za granicą”.

W odróżnieniu od Ukrainy stan tych cmentarzy nie jest zły, a wiele elementów związanych z polskością tych niszczy tylko upływający czas. Do 2021 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP zakłada wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 roku na Białorusi.

Członkowie delegacji spotkali się także z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim. Tematem rozmów były kwestie dotyczące opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, jak i miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi.

Dobrze, że ktoś się tym zajął.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!