Wiadomości

Zmiana na stanowisku dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wyznaczeniu z dniem 1 lutego na dowódcę 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki płk. Artura Kozłowskiego.

Jak czytamy z komunikatu resortu obrony narodowej, nowym dowódcą 1. WBPanc od początku lutego będzie płk Kozłowski. Na tym stanowisku zastąpi on dotychczasowego dowódcę – generała brygady Jarosława Górowskiego, który od 1 lutego obejmie stanowisko szefa Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ.

Pułkownik Artur Kozłowski od 1 lutego ubiegłego roku był szefem sztabu 18. Dywizji Zmechanizowanej, od 2019 roku zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych 18 DZ, a od października 2018 roku – szefem szkolenia tej dywizji. W latach 2016-2018 został wyznaczony do pełnienia funkcji Starszego Specjalisty Oddziału Programowania Ćwiczeń w Inspektoracie Szkolenia DG RSZ, gdzie zajmował się planowaniem i organizowaniem ćwiczeń takich jak Model oraz Dragon.

W latach 2012-2016 był dowódcą 16. batalionu zmechanizowanego 20 Brygady Zmechanizowanej. W latach 2008-2012 pełnił stanowiska w Dowództwie Wojsk Lądowych. Służbę zawodową zaczynał w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej jako dowódca plutonu, następnie w 2001 roku awansował na dowódcę kompanii oraz w 2005 roku – oficera sekcji szkolenia pionu dowodzenia tej jednostki. Służył w Iraku w ramach III i VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, brał także udział w koordynowaniu szkolenia pododdziałów do misji w Afganistanie.

Płk Kozłowski jest także absolwentem wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. W 2011 roku ukończył ukończył kurs doskonalący z Ochrony Wojsk w Operacji Akademii Obrony Narodowej, a w czerwcu – kurs kwalifikacyjny dowódców batalionów na AON. Z kolei w czerwcu 2018 roku ukończył Wyższy Kurs Operacyjno-Strategiczny na Akademii Sztuki Wojennej. Płk Kozłowski ukończył też m.in. kursy „SERE VIP” (poziom „B” i „C”) oraz doskonalący w zakresie samoratowania i przetrwania na wodzie w ramach szkolenia SERE VIP (również poziom „B” i „C”) w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!