Polska Wiadomości

Zmarła Wanda Półtawska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarła Wanda Półtawska współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Zmarła Wanda Półtawska, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Wanda Półtawska zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie.

Wanda Półtawska lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego.

W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze.

17 lutego 1941 r. została aresztowana. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego.

NASZ KOMENTARZ: Zmarła ostatnia z wielkich Polek przez gigantyczne P – Wanda Półtawska. Pani Wanda była nie tylko sławnym doktorem psychiatrii i obrończyni życia poczętego. Ostatnio była też przeciwniczką kowidowego totalitaryzmu. Znana jest historia, gdy zbeształa jak uczniaków, PiSowskich politykierów, którzy ten terror w Polsce uskuteczniali. Pokój Jej duszy.

Polecamy również: Mięso i jaja z Ukrainy niszczą polskich hodowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!