Wiadomości

Zmarł żołnierz Armii Krajowej płk Marian Piotrowicz ps. Kometa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 95 lat zmarł płk Marian Piotrowicz ps. Kometa – żołnierz Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, długoletni prezes śląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK – poinformował w piątek Instytut Pamięci Narodowej. Pogrzeb odbędzie się w środę w Katowicach.

Płk Marian Piotrowicz był współzałożycielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Śląsku, jego sekretarzem, wiceprezesem i prezesem, a także członkiem władz naczelnych Związku. W ostatnich latach pełnił funkcję honorowego prezesa śląskich struktur tej organizacji.

„Płk Marian Piotrowicz do końca prowadził bardzo aktywne życie. Był inicjatorem powołania Klubu »Grota«, Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej i innych. Od wielu też lat wspierał oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w jego misji, współpracował przy organizacji wielu przedsięwzięć. W ramach współpracy przekazał także prywatne archiwum czasopism i książek, wydanych w podziemiu w latach 80.” – podał katowicki IPN.

Do konspiracji 18-letni wówczas Marian Piotrowicz włączył się w marcu 1941 r. Został zaprzysiężony przez Ludwika Osińskiego „Orlicza”, komendanta rejonu konspiracyjnego Szadek-Marzenin. Przydzielony do dyspozycji „Orlicza”, młody żołnierz wspierał go w poszukiwaniu osób odpowiednich do zwerbowania w konspiracyjne szeregi.

„Będąc w konspiracji, ciągle pracował w warsztacie swojego ojca, co pozwalało na szeroki kontakt z potencjalnymi kandydatami do konspiracji, a dzięki znajomości języka niemieckiego mógł poznać nastroje panujące wśród mieszkającej na tym terenie ludności niemieckiej, a nawet niemieckich żandarmów. Pełnił ponadto obowiązki dowódcy patrolu do spraw transportu i amunicji, ściśle współpracując z plutonem Jerzego Magiera »Wilka« i Czesława Maliszewskiego »Kuby«” – czytamy w informacji Instytutu.

Piotrowicz brał udział w wielu akcjach prowadzonych przez pluton „Wilka” – przygotowywał m.in. akcję „Burza”, do której jednak ostatecznie na tamtym terenie nie doszło. W 1945 r. oddział, w którym służył, został zdekonspirowany – Piotrowicz musiał opuścić Szadek, wyjeżdżając na ziemie odzyskane. Od maja do sierpnia 1945 r. należał do Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Po wojnie Marian Piotrowicz dokończył gimnazjum i ukończył liceum, a następnie podjął studia w Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie. Pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Budowy Zakładów Przemysłu Węglowego w Bytomiu, uczył też w szkołach górniczych. Na emeryturę przeszedł w 1980 r., poświęcając się m.in. kultywowaniu pamięci o żołnierzach AK. Za swoją działalność otrzymał m.in. Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Śląski Krzyż Warszyca, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznakę Zasługi Śląskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!