Polska Wiadomości

Zmarł żołnierz Armii Krajowej major Franciszek Sagan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 96 lat na wieczną wartę odszedł major Franciszek Sagan, pseudonim “Grabik”, żołnierz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Inspektoratu Rzeszów. W czasie okupacji niemieckiej należał do grupy dywersyjnej pod dowództwem Wiktora Błażewskiego „Orlika”.

Był absolwentem konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w styczniu 1944 r., w stopniu kaprala podchorążego. W czasie Akcji “Burza” walczył w III Zgrupowaniu „Zachód” na terenie Bratkowic. Po wojnie, w obawie przed aresztowaniem przez UB, ukrywał się w Gliwicach i w Krakowie.

Po studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podjął pracę w Rzeszowie jako inżynier budownictwa.

Był współzałożycielem, sekretarzem i wieloletnim Prezesem Koła nr 2 Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie, wybitnym znawcą, dokumentalistą i popularyzatorem dziejów Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, autorem kilku prac historycznych, m.in.: „ZWZ-AK Obwód Rzeszów”, „Rejonowy Inspektorat ZWZ-AK Rzeszów”, „Podokręg Armii Krajowej Rzeszów”, „Żołnierze w sutannach. Kapelani Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów”. Przez wiele lat prowadził również działalność edukacyjną wśród młodzieży, zainicjował nadanie ośmiu szkołom na Podkarpaciu imię Armii Krajowej lub Jej żołnierzy. Należał do grona „Honorowych Podhalańczyków”. W 2017 r. został odznaczony Nagrodą Honorową „Świadek Historii”. Był kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Partyzanckiego oraz wielu innych odznaczeń i wyróżnień.

Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Franciszka Sagana rozpoczną się w piątek 5 stycznia 2018 r., o godzinie 10:30, na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

Źródło: radio.rzeszow.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!