Polska Wiadomości

Zmarł żołnierz AK mjr Marian Chmielewski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal zaporczycy.com.pl 9 grudnia 2018 roku zmarł Marian Chmielewski „Pomidor” – żołnierz Zgrupowania Oddziałów DSZ-WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Marian Chmielewski „Pomidor” urodziłsię 12 maja 1928 w Ożarowie k. Garbowa w rodzinie chłopskiej. Żołnierz patrolu Stanisława Jasińskiego „Żbika” wchodzącego w skład oddziału dyspozycyjnego Kedywu AK „Zapory”. Swoją działalność konspiracyjną kontynuował po wkroczeniu sowietów na Lubelszczyznę, w ramach działań samoobrony. Na początku 1945 roku powrócił do konspiracji w ramach ROAK-DSZ. Został przydzielony do plutonu Aleksandra Sochalskiego „Ducha”, a później Tadeusza Skraińskiego „Jadzinka”.

„Pomidor” został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa jesienią 1946 roku. W procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie w 1947 roku skazano go na 15 lat więzienia za działalność partyzancką i posiadanie broni. Wyrok odsiadywał na Zamku Lubelskim, a później w więzieniu we Wronkach i Rawiczu.

W 1951 r. był ponownie sądzony i skazany na kolejne 15 latwięzienia za udział w zabójstwach, m.in. członka PPR. Odzyskał wolność w 1956r. na mocy amnestii. W postępowaniu rehabilitacyjnym w 1991 r. sąd w Lublinie uznał, że czyny, za jakie skazano Chmielewskiego były związane z działalnością na rzecz niepodległego państwa Polskiego.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 13 grudnia 2018 roku o godz. 11 na cmentarzu na Majdanku w Lublinie.

Cześć i chwała jego pamięci.

Źródło: zaporczycy.com.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!