Wiadomości

Zmarł założyciel giełdy kryptowalut, nikt nie zna hasła dostępu do kont, na których zostało zamrożonych 180 milionów dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Około 180 mln dolarów zostało zamrożone na kontach offline po tym, jak założyciel kanadyjskiej giełdy krypto walutowej Quadriga Gerald Cotten zmarł, zabierając hasło dostępu do grobu. – Komputer, z którego firma Geralda prowadziła działalność, jest zaszyfrowany i nie znam hasła ani klucza do jego odzyskania. Pomimo wielokrotnych i długich poszukiwań, nie udało mi się ich nigdzie znaleźć – powiedziała cytowana przez Agencję Reutera wdowa po zmarłym prezesie giełdy.

Gerald Cotten, założyciel i pomysłodawca Quadriga CX, kanadyjskiej giełdy kryptowalut, zmarł nagle w grudniu w wieku 30 lat.

Cotten chciał chronić użytkowników swojej platformy poprzez przetrzymywanie haseł dostępu do ich kont offline. Zabezpieczył je głównym hasłem, znanym tylko i wyłącznie sobie.

363 tys. użytkowników jego giełdy zgromadziło w kryptowalutach – 26 tys. bitcoinów, 11 tys. bitcoinów cash, 200 tys. litecoinów i 400 tys. wirtualnych monet Ethereum – równowartość ok. 180 mln dolarów.

Wdowa po Cottenie Jennifer Robertson oświadczyła, że nie brała czynnego udziału w działaniach biznesowych swego męża. Przyznała, że nie zna hasła dostępu do kont, a komputer męża jest zaszyfrowany.

Z kolei Quadriga CX wydała oświadczenie, w który odnosi się do sprawy i do roszczeń użytkowników platformy. „Przez ostatnie tygodnie intensywnie pracowaliśmy nad rozwiązaniami problemów związanych z płynnością, w tym próbami lokalizowania i zabezpieczania znaczących rezerw kryptowalutowych przechowywanych w portfelach offline. Niestety, nasze wysiłki nie zakończyły się do tej pory sukcesem” – napisała firma.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!