Wiadomości

Zmarł „Szatan z siódmej klasy”. Miał 84 lata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje aktor i reżyser teatralny Józef Skwark, znany z odtwórcy roli Adama Cisowskiego w filmie „Szatan z siódmej klasy”. Miał 84 lata. O jego śmierci poinformował Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Skwark urodził się w 1938 roku w Balicach. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W teatrze zadebiutował w 1960 roku rolą Puka w inscenizacji „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W czasie studiów zagrał w filmie „Szatan z siódmej klasy”, wcielając się w główną rolę – Adama Cisowskiego w reżyserii Marii Kaniewskiej., co przyniosło mu dużą sławę.

Był związany z wieloma teatrami w Polsce, m.in. z Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrem Narodowym w Warszawie – opisuje serwis e-teatr.pl.

Na przełomie lat 60. i 70. wystąpił w trzynastu spektaklach Teatru Telewizji. – Gdziekolwiek się pojawiałem jako kandydat, to wszyscy oceniali moją obecność jako „szatana z siódmej klasy”, więc uciekłem w teatr. Miałem naprawdę piękne lata teatralne – mówił Skwark

Zagrał też w wielu serialach, takich jak: „Plebania”, „Klan”, „Dwie strony medalu”, „Wszystko przed nami”, „Belle Epoque”, „Wojenne dziewczyny”, „Na sygnale”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!