Wiadomości

Zmarł Albert Uderzo – słynny rysownik, twórca komiksów o Asteriksie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł Albert Uderzo, słynny francuski rysownik pochodzenia włoskiego, twórca komiksów o Asteriksie – poinformowała jego rodzina, na którą powołuje się agencja AFP. Rysownik zmarł we wtorek. Miał 92 lata.

Albert Uderzo był znany przede wszystkim z dwóch serii komiksowych – o Asteriksie i Umpa-pa, które stworzył we współpracy z René Goscinnym. Urodził się w 1927 roku w Fismes we Francji, w rodzinie włoskich imigrantów. Obywatelstwo francuskie otrzymał w wieku 7 lat. Podczas II wojny światowej przeniósł się z Paryża do Bretanii. Pomagał tam ojcu w firmie meblarskiej oraz na farmie.

Karierę rysownika rozpoczął po II wojnie światowej. Stworzył wówczas takie komiksy jak “Flamberge”, „Clopinard”, „Belloy l’Invulnérable” i „Arys Buck”.

W 1951 nawiązał współpracę z René Goscinnym. Ich pierwszymi dziełami były komiksy: „Umpa-pa”, „Janko Pistolet” i „Luc Junior”. Kilka lat później ten pierwszy był publikowany w magazynie „Tintin”. W 1959 zostali edytorami „Pilote”.

Pierwszy odcinek przygód Asteriksa opublikowani na łamach tego ostatniegi 29 października 1959 roku. Nie trzeba było długo czekać, aż komiks stał się najpopularniejszym we Francji. Dwa lata później wydano osobny tom przygód bohatera – „Przygody Galla Asteriksa”. Każdego roku publikowali dwa kolejne odcinki. Po śmierci Goscinnego w 1977 roku Uderzo nie zaprzestał publikacji kolejnych tomów (choć z mniejszą częstotliwością). Podpisywał je wciąż „Goscinny et Uderzo”. Wydano ponad 30 tomów, m.in. „Asteriks i Goci” (1963), „Wyprawa dookoła Gallii” (1965), „Asteriks i Kleopatra” (1965), „Asteriks na igrzyskach olimpijskich” (1968), “Asteriks na Korsyce” (1973), “Obeliks i spółka” (1976), “Asteriks u Belgów” (1979), „Syn Asteriksa” (1983), „Asteriks u Reszehezady” (1987), „Galera Obeliksa” (1996), „Asteriks i Latraviata” (2001), „Galijskie początki” (2003), „Kiedy niebo spada na głowę” (2005) i „Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa – Złota księga” (2009).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!