Wiadomości

Zmarł ppor. Wiktor Sumiński ps. “Kropidło”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 96 lat zmarł ppor. Wiktor Sumiński ps. “Kropidło”, żołnierz Armii Krajowej, po 1945 r. kontynuujący walkę zbrojną w ramach Ruchu Oporu AK. W 1947 r. skazany przez komunistów na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na 10 lat więzienia.

Wiktor Sumiński był żołnierzem AK. Po II wojnie światowej nie złożył broni i walczył z sowieckim okupantem w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej. W 1947 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na 10 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 1957 roku.

– Zapamiętamy go jako wielkiego człowieka, szalenie skromnego i o wielkim sercu – tak Wiktora Sumińskiego wspomina major Maciej Paul z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Stargardu, który był jednym z organizatorów Operacji Echo, w ramach której zbierano pieniądze między innymi na aparat słuchowy dla weterana i remont jego łazienki.

– Wiktor Sumiński był dla nas ikoną człowieka wytrwałego – dodaje major Paul. – Człowieka, który raz w życiu, za młodu, przyjął pewne wartości, ślubował im i zachował tę przysięgę aż do dziś. Był człowiekiem niezłomnym, wiedział co chce robić i robił to przez całe życie, ponosząc wszelkie konsekwencje swojego wyboru. Praktycznie trzy czwarte swojego życia przeżył pod represją i brzemię tej represji pokutowało mu praktycznie do ostatnich dni.

Wiktor Sumiński był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych. Zawsze był bardzo skromnym człowiekiem i nigdy nie uważał się za bohatera. – Czuję przede wszystkim radość z tego, że ktoś o nas pamięta – mówił “Kropidło” dwa lata temu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Polska, nasza ojczyzna, przechodziła w prawie każdym pokoleniu jakąś tragedię. Cała nasza ziemia ojczysta jest przesiąknięta krwią i łzami ludzi. Przeżyłem to wszystko. Były momenty, kiedy trzeba było przełknąć gorzką ślinę, ale nie zważałem na to. Taki był czas, tak musiało być.

Pogrzeb podporucznika Sumińskiego zaplanowano na czwartek w Resku.

/Radio Szczecin?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!