Wiadomości

Zmarł Marian Zembala. Były minister zdrowia miał 72 lata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ciało lekarza znaleziono w basenie w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór w Śląskiem. Informację przekazali dziennikarze RMF FM.

“Prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, minister zdrowia, człowiek o wielkim sercu R.I.P” – napisano na profilu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.

Prof. Marian Zembala był znanym i cenionym kardiochirurgiem. Pracował także jako nauczyciel akademicki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W 1993 roku objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał również zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku zdobył mandat do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Startował w okręgu katowickim. Wcześniej był też radnym sejmiku śląskiego. Przez krótki okres – od czerwca do listopada 2015 roku – sprawował funkcję ministra zdrowia w gabinecie Ewy Kopacz. W 2019 roku Zembala nie ubiegał się o miejsce w parlamencie. W 2018 roku przeszedł udar.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!