Wiadomości

Zlikwidowano kanał przerzutowy papierosów i bursztynu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki SG w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy nielegalnych papierosów oraz bursztynu. Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG wpłynął wyrok sądowy przeciwko 5 mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego oraz 2 obwodu kaliningradzkiego. To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego OSG.

Obywatele Rosji, na pokładach rosyjskich jednostek żeglarskich, przemycali z obwodu kaliningradzkiego wyroby tytoniowe oraz bursztyn. Następnie czterech Polaków nabywało nielegalny towar i przewoziło samochodami osobowymi i dostawczymi na teren województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwsze zatrzymania osób zamieszanych w nielegalny proceder miały miejsce w lipcu 2015 roku. Czynności w tej sprawie prowadzono w ramach współdziałania funkcjonariuszy z Placówki SG w Grzechotkach i w Elblągu oraz funkcjonariuszy KAS. Zabezpieczono prawie 116 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych różnych marek, blisko 350 kg bursztynu, 7 kg krajanki tytoniowej i 20 litrów alkoholu. Na poczet przyszłej kary zajęto m.in rosyjskie jednostki pływające.

Wyrokiem sądu, 55-latek najbliższe 4 miesiące spędzi w areszcie. 50-letni obywatel Rosji i 25-letni Polak otrzymali 6-miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Natomiast 51-letniemu mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego sąd wymierzył karę trzech miesięcy pozbawienia wolności na okres warunkowego zawieszenia 2 lat. Ponadto wszyscy oskarżeni zapłacą kary grzywny.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!