Wiadomości

Ziobro chce odwołać prezesów krakowskich sądów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odwołanie prezesów sądów z Krakowa zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w związku z zatrzymaniami przez Centralne Biuro Antykorupcyjne m.in. dyrektora krakowskiego sądu okręgowego. Jak informują media i Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA w “aferze krakowskiej” zatrzymano kolejne 10 osób. Wśród nich jest były dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, były dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach i 8 obecnych dyrektorów różnych sądów w apelacji krakowskiej.

Minister Ziobro w radiowej „Trójce” potwierdził, że trwa obszerne śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, na której polecenie CBA zatrzymało 10 osób. Potwierdził, że wśród zatrzymanych jest m.in. dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie.

– Wytworzył się układ, który żerował na polskim sądownictwie – powiedział Ziobro.

Dodał, że ludzie dysponujący majątkiem sądów „wykorzystywali go do celów nie mających nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości” i „wyprowadzali ogromne ilości pieniędzy”. Według ministra, dotyczy to „dziesiątków milionów zł”.

– To nie było należycie nadzorowane przez prezesów sądów; z tego też wyciągam wnioski i będę odwoływał prezesów sądów, m.in. z tego powodu też i dzisiaj – zapowiedział minister.

Zaznaczył, że przy odwoływaniu kieruje się efektywnością nadzoru administracyjnego ze strony prezesów, który “często bywa iluzoryczny”.

– Będzie wydany komunikat, z którego będzie jasno i czytelnie wynikać, że są bardzo mocne podstawy by takich zmian dokonać – oświadczył Ziobro.

Zaprzeczył twierdzeniom mediów, by miało to związek z badaniem przez SO w Krakowie sprawy odwoławczej dotyczącej śmierci jego ojca.

Ziobro dodał, że aresztowany już prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie uczestniczył w tych działaniach przestępczych. Ocenił, że ta sprawa pokazuje, jak potrzebne są zmiany organizacyjno-ustrojowe w sądownictwie.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!