Wiadomości

Ziemia odkrywa kolejne tajemnice – u schyłku starożytności w okolicach Malhowic na Podkarpaciu istniała niezwykła osada

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

– Podczas poszerzania drogi do czterech pasów przed przejściem granicznym, po zdjęciu humusu zostały odkryte liczne obiekty archeologiczne, o czym został poinformowany Urząd Ochrony Zabytków, który wstrzymał prace i nakazał przeprowadzić ratownicze badania archeologiczne. (…) Rozpoczęliśmy cztery dni temu badania. Na chwilę obecną są one w stadium mało zaawansowanym. Dopiero sam początek, ale już możemy powiedzieć, że najprawdopodobniej jest to osada z okresu neolitu, bądź wczesnej epoki brązu, o czym mogą świadczyć jak na razie pojedyncze pozyskane zabytki krzemienne i kamienne i fragmenty ceramiki – mówił Grzegorz Płoskoń, archeolog.

Około 200 metrów niżej, u podnóża tegoż wzgórza, odkryto osadę z późnego okresu wpływów rzymskich. Znaleziono tu nie tylko naczynia ceramiczne, ale i piec do wypalania ceramiki. który postanowiono przekazać do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie będzie można go oglądać.

Ale na tym nie koniec…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!