Europa Wiadomości

Zgodnie z przeprowadzonym referendum Nowa Kaledonia pozostanie częścią Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com Nowa Kaledonia pozostanie częścią Francji. Mimo wzrostu poparcia dla niepodległości, aż 53,26 proc. mieszkańców chce pozostania terytorium zamorskim Paryża.

W Nowej Kaledonii zakończyło się głosowanie w referendum dot. niepodległości. 53,26 proc. z głosujących wybrało pozostanie częścią Francji.

Nowa Kaledonia jest kolonią francuską od 1853 roku. Zgodnie z podpisanymi umowami do 2022 roku jej mieszkańcy mogą przeprowadzić jeszcze jedno referendum niepodległościowe.

W niedzielnym referendum wzięło udział 85,64 proc. z niemal 180 tys. uprawnionych. Co ciekawe, w 2018 roku, podczas pierwszego referendum za niepodległością opowiedziało się 43,4 proc. wyborców, teraz po dwóch latach 46,74 proc.

Nowa Kaledonia jest położona na południowym Pacyfiku. – Referendum jest częścią trwającego od trzech dekad procesu dekolonizacji, mającego rozwiązać napięcia na archipelagu między opowiadającym się za pełną niezależnością tubylczym ludem Kanaków a mieszkańcami pragnącymi utrzymania formalnych więzi z Francją – relacjonuje agencja AP.

Wyniki głosowania skomentował prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Wyborcy wyrazili swoje zdanie, w większości potwierdzili chęć, by Nowa Kaledonia pozostała z Francją. Jako głowa państwa witam ten znak zaufania wobec Republiki z uczuciem głębokiej wdzięczności – napisał na Twitterze.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!