Wiadomości

Zełenski: W tej chwili mamy do dyspozycji zboże o wartości około 10 miliardów dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Ukraina ma na sprzedaż zboże o wartości około 10 miliardów dolarów po podpisaniu umowy z Rosją na odblokowanie dostaw, a także będzie miała szansę sprzedać obecne zbiory” – powiedział w nocnym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił prezydent Zełenski, podpisane porozumienie pozwoli odblokować ukraińskie porty i przywrócić ukraiński eksport rolny.

– Od pierwszego dnia inwazji na pełną skalę Rosja zrobiła wszystko, by nie tylko zamknąć nam dostęp do morza, ale zniszczyć potencjał naszego eksportu – infrastrukturę portową, nasze linie kolejowe, magazyny i silosy. Nie pozwoliliśmy na to. A teraz możemy nie tylko przywrócić działanie naszych portów nad Morzem Czarnym, ale także je chronić. Około 20 milionów ton zeszłorocznych zbiorów zboża zostanie wyeksportowanych. Będzie też szansa na sprzedaż tegorocznych zbiorów – zaznaczył Zełenski.

– W tej chwili mamy do dyspozycji zboże o wartości około 10 miliardów dolarów. Po drugie, jest szansa na zmniejszenie wywołanego przez Rosję kryzysu żywnościowego. Jest szansa, aby zapobiec globalnej katastrofie, która może doprowadzić do chaosu politycznego w wielu krajach świata, w szczególności w krajach, które nam pomagają…. I po trzecie, to kolejny przykład na to, że Ukraina jest w stanie wytrzymać tę wojnę – mówił prezydent.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!