Wiadomości

Zełenski: RIA Novosti usprawiedliwia ludobójstwo Ukraińców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Artykuł opublikowany przez RIA Novosti to dowód dla przyszłego trybunału przeciwko rosyjskim zbrodniarzom wojennym – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

– Tego samego dnia, kiedy świat był przerażony widokiem ciał zabitych w Buczy, na stronie internetowej rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti ukazał się artykuł usprawiedliwiający ludobójstwo Ukraińców – stwierdził Zełenski w przemówieniu wygłoszonym online do rumuńskiego parlamentu.

W niedzielę agencja RIA Novosti opublikowała artykuł zatytułowany: “Co Rosja musi zrobić z Ukrainą”. W materiale jest mowa m.in. o tym, że “Ukraina nie może istnieć jako państwo narodowe”.

Według Zełenskiego artykuł opisuje “jasną procedurę niszczenia wszystkiego, co czyni Ukraińców Ukraińcami”, a także wzywa do “deukrainizacji” i “deeuropeizacji” Ukrainy.

– Mówi się, że nawet nazwa naszego państwa powinna zostać wymazana, że śmierć tylu naszych ludzi w czasie wojny jest mile widziana – oświadczył Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Podkreślił, że “jest to strona internetowa państwowej agencji informacyjnej Rosji, na której w warunkach wyraźnej cenzury państwowej można publikować tylko materiały odpowiadające oficjalnemu stanowisku ideologicznemu w sprawie wojny z Ukrainą”. – Chcę, żebyście mnie zrozumieli: oni nawet się nie ukrywają, otwarcie mówią o celu swojej inwazji na Ukrainę – dodał Zełenski.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!