Wiadomości

Zelenski: Kuryle są japońskie, cały świat o tym wie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potwierdził poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Japonii, w tym Wysp Kurylskich, które znajdują się pod rosyjską okupacją. Przypomniał, że ukraiński parlament właśnie przyjął uchwałę w tej sprawie.

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński przywódca zachęcił społeczność międzynarodową do podjęcia podobnych decyzji.

– Rosja nie ma żadnych praw do tych terytoriów. Wszyscy na świecie dobrze o tym wiedzą i trzeba wreszcie zacząć działać – mówił prezydent Ukrainy. Podkreślił, że „musimy wyzwolić wszystkie ziemie, które znajdują się pod rosyjską okupacją”. Jego zdaniem tylko w ten sposób można przywrócić pełną moc prawa międzynarodowego.

Sowieckie wojska zajęły archipelag Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Władze w Tokio zrzekły się praw do większości archipelagu, ale domagają się od Moskwy zwrotu czterech wysp, które uznają za integralną część Japonii. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu II wojny światowej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!