Polska Wiadomości

Zdewastowano pomnik żołnierzy NSZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal dzienniknarodowy.pl Por. Stanisław Kopik “Zemsta”, był partyzantem z okolic Żywca, dowódcą jednego z oddziałów ze Zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

– Z wielką radością informujemy, że rozpoczęliśmy pracę nad budową obelisk poświęconemu NSZ, a dokładnie oddziałowi Stanisława Kopika pseudonim „Zemsta”. Porucznik Stanisław Kopik był żołnierzem AK, następnie objął strażnicę WOP w Rajczy, skąd w połowie 1946 roku uciekł do zgrupowania kapitana H.Flamego „Bartka”, gdzie dowodził prężnie działająca grupą około 35 osób. Oddział przeprowadzał akcje likwidacyjne jak również rozbroił posterunek MO w Zwardoniu i w Milówce. Porucznik Stanisław Kopik został aresztowany w 1949r., a następnie w nie wyjaśnionych okolicznościach popełnił samobójstwo, wyskakując przez okno z drugiego piętra gmachu MUBP w Warszawie – informowało w październiku Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny.

Wspólnie ze Związkiem Podhalan Górali Żywieckich i innymi organizacja społecznymi wzniesiono pomnik na szlaku turystycznym pomiędzy Nickuliną a Halą Lipowską, nieopodal Rajczy (woj. śląskie). Krótko przed oficjalnym odsłonięciem dokonano dewastacji. Sprawca ostrym narzędziem porobił rysy. Przekreślił również napis „Pamięci Żołnierzy i pomocników oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem por. Stanisława Kopika „Zemsty” zamordowanego przez UB w 1948 r. Rodacy 2019”.

– Na tym terenie ubecja miała się bardzo dobrze. Do tej pory mieszkają tutaj ich pociotki. Jakakolwiek inicjatywa patriotyczna, na wspomnienie o NSZ natychmiast dostają drgawek – powiedział szef klubu „Gazety Polskiej” w Bielsku-Białej, Andrzej Niedzielski.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!