Wiadomości

Zbezczeszczono grób duchownego w Podkowie Leśnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wpolityce.pl, w podwarszawskiej miejscowości Podkowa Leśna doszło do zbezczeszczenia grobu ks. Leona Kantorskiego, dawnego proboszcza miejscowej parafii. W PRL duchowy był ważną postacią dla lokalnej opozycji antykomunistycznej.

Naruszony grób zauważył w poniedziałek rano jeden z parafian. “Ciężkie, ważące ponad setki kilogramów płyty zostały rozsunięte tak, że można by było wejść do środka” – podaje wpolityce.pl.

– Dzisiaj o godzinie 8:00 parafianin odkrył, że grób ks. Leona Kantorskiego został naruszony. Ciężkie, ważące ponad setki kilogramów płyty zostały rozsunięte tak, że można by było wejść do środka — opowiedział ks. kan. kanonik Wojciech Osial, proboszcz Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

Ks. Osial poinformował w rozmowie z portalem, że sprawa została zgłoszona policji.

– Szkód materialnych jako takich nie ma, oprócz przesunięcia krzyża leżącego na płytach. Nie naruszono innych grobów na cmentarzu, jedynie ks. Leona Kantorskiego, co nie jest bez znaczenia – powiedział duchowny.

Ks. Leon Kantorski w latach 1964–1991 był proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. W okresie PRL wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu NSZZ “Solidarność”. W 1980 w jego parafii zorganizowano głodówkę w proteście przeciwko uwięzieniu jednego z opozycjonistów, za co później duchowny był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a w stanie wojennym krótko internowany. W 1998 roku ks. Kantorski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!