Wiadomości

Zatrzymano pięć osób w sprawie wyłudzenia środków z funduszy unijnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali pięć osób, które mają związek ze sprawą wyłudzenia środków z funduszy unijnych. Wartość wyłudzonego mienia przekracza 1,2 miliona złotych. Dwóch podejrzanych sąd aresztował na 3 miesiące.

W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali na terenie woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego czterech mężczyzn i jedną kobietę, przedsiębiorców z branży handlowej. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Jak ustalono, podejrzani, w okresie od stycznia 2017 r. do lipca 2018 r. poprzez przedłożenie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 254 000 złotych Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w Olsztynie oraz usiłowali wyłudzić fundusze w kwocie blisko 850 tys. złotych na szkodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.

45-letni mieszkaniec Wielkopolski oraz 33-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia środków pochodzących z funduszy europejskich na kwotę sięgającą 2,1 mln złotych.

Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 35 lat oraz 42-letnia kobieta, wszyscy to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, będą odpowiadać za fałszerstwo intelektualne przy wystawianiu faktur VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiali poświadczające nieprawdę dokumenty potwierdzające obrót specjalistycznymi urządzeniami do produkcji elementów linii technologicznych, które miały być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Policjanci podczas przeszukania w miejscach zamieszkania, zabezpieczyli mienie na poczet przyszłych kar.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, wobec dwóch podejrzanych ( 45 i 33-latka) zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast troje pozostałych, zostało objętych policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!