Wiadomości

Zatrzymano 4 obywateli Gruzji, którzy chcieli zarobić na przerzucie nielegalnych migrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach, wspólnie z iłowskimi policjantami, zatrzymali 4 obywateli Gruzji, którzy chcieli zarobić na przerzucie nielegalnych migrantów przez polsko-niemiecką granicę. Cudzoziemców, 38 osób, wcisnęli do 4 samochodów.

Funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli drogowej, na jednej z dróg powiatu żagańskiego, 2 volkswageny, mercedesa i jeepa na polskich i niemieckich tablicach rejestracyjnych. Okazało się, że pojazdami kierowali Gruzini, w wieku od 28 do 46 lat. Kierowcy, narażając życie i zdrowie pasażerów, „upchnęli” do czterech samochodów 38 cudzoziemców z zamiarem przewiezienia ich do Niemiec.

Funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Stwierdzono, że 37 pasażerów pojazdów to obywatele Turcji. W zatrzymanej grupie był także jeden obywatel Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia polsko-niemieckiej granicy wbrew przepisom. W paszportach cudzoziemców funkcjonariusze SG odkryli serbskie stemple wjazdowe, co potwierdza, że w celu dotarcia do Europy wykorzystali tzw. szlak bałkański.

Wobec wszystkich obywateli Turcji wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu. Cudzoziemcy przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na roczny lub dwuletni okres próby. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski zostali zobowiązani do zgłaszania się w ustalonych terminach do siedziby Placówki SG w Tuplicach. Zatrzymany obywatel Afganistanu, który nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, decyzją sądu został, do czasu ustalenia jego tożsamości, umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Organizatorzy przerzutu migrantów zostali zatrzymani za organizowanie migrantom przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Wobec nich Sąd Rejonowy w Żaganiu wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Polski, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!