Wiadomości

Zatrzymani za wyłudzania refundacji z NFZ. Oszustwo na ponad 700 tys.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowe postępowanie CBA. Setki wystawionych recept na preparat dietetyczny dla niemowląt. Oszustwo na ponad 700 tys. zł na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Pięć osób zatrzymanych.

Delegatura CBA w Warszawie prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2019 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na w/w preparat. Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach, co spowodowało szkodę w mieniu NFZ. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł.

W związku z ustaleniami śledczych funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali na terenie województwa łódzkiego pięć osób zamieszanych w proceder, w tym trzech lekarzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 700 000 zł – na tego samego pacjenta. Śledztwo prowadzone jest w oparciu o materiały własne, zgromadzone w Delegaturze CBA w Warszawie oraz równoległe zawiadomienie NFZ.

Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Ujawniony proceder miał charakter ogólnokrajowy, do nieprawidłowości dochodziło z udziałem różnych lekarzy z wykorzystaniem danych licznych pacjentów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!