Wiadomości

Zatrzymani w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT usłyszeli zarzuty, chodzi o 10 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne 5 osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury CBA w związku z postępowaniem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi wyłudzeniami podatku VAT.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Śląsku 5 osób reprezentujących między innymi firmy informatyczne. Przeszukano jednocześnie ich miejsca zamieszkania oraz siedziby 9 podmiotów gospodarczych.

Czynności związane są z postępowaniem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Katowicach dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi wyłudzeniami podatku VAT oraz dotacji unijnych.

Ustalenia śledczych wskazują na to, że grupa w latach 2014-2016 w oparciu o poświadczające nieprawdę dokumenty wyłudziła nienależny zwrot podatku VAT w wysokości 10 mln zł. Ponadto zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na oszustwa przy zawieraniu umów leasingowych poprzez wyłudzenie od leasingodawców środków pieniężnych celem sfinansowania zakupu urządzeń w postaci drukarek 3D.

Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, wyłudzenia oraz pomocnictwa do wyłudzenia nienależnego podatku VAT w kwocie 10 mln zł, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Czterech zatrzymanych, decyzją sądu, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Nie są to pierwsze czynności CBA w tej sprawie. Do tej pory zarzuty usłyszało 10 osób. Wobec pięciu zastosowano tymczasowy areszt. Śledztwo jest rozwojowe.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!