Wiadomości

Zarzuty dla dyrektora Teatru TrzyRzecze: oszustwa, podrabianie dokumentów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarzuty oszustwa, podrabiania dokumentów lub poświadczenia w nich nieprawdy postawiła białostocka prokuratura dyrektorowi Teatru TrzyRzecze Rafałowi G. i dwóm innym osobom. Część zarzutów ma związek z działalnością stowarzyszenia prowadzącego teatr.

Wśród podejrzanych jest również dyrektor artystyczny i współzałożyciel Teatru TrzyRzecze Konrad D. Żaden z trojga podejrzanych nie przyznaje się do winy. Wobec Rafała G. zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst, zarzuty dotyczą lat 2007-2017, a zostały sformułowane m.in. na podstawie dokumentacji z postępowań egzekucyjnych, zeznań świadków oraz dwóch opinii biegłych.

Rafałowi G. prokuratura zarzuca m.in. to, że w 2007 roku, wraz z inną osobą, podrobił weksel zabezpieczający wierzytelność na ponad 100 tys. zł w ramach działalności firmowanej nazwiskiem jego matki, a następnie puścił go w obieg. W zarzutach postawionych wspólnie Rafałowi G. i Konradowi D. jest mowa również o wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy we wpisie do KRS dotyczącym działalności stowarzyszenia.

Rafałowi G. prokuratura zarzuca również podrobienie kilkudziesięciu dokumentów dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej pod szyldem innych osób, oszustwa na szkodę samorządu województwa podlaskiego i miasta Warszawy (chodzi o dotacje na działalność).

Jest on także podejrzany o udaremnienie lub usiłowanie udaremnienia zaspokojenia kilku wierzycieli stowarzyszenia. W ocenie prokuratury był w tym celu ukrywany majątek tej organizacji.

Śledztwo prowadzone jest w Białymstoku od kwietnia 2016 roku. Jak podaje sama prokuratura, zostało zainicjowane informacjami, które pojawiły się w trakcie procesu przed miejscowym sądem, w którym Rafał G. został nieprawomocnie skazany (trwa postępowanie apelacyjne) na cztery lata więzienia za oszustwa gospodarcze w latach 2006-2012.

W ubiegłym tygodniu w ramach tego śledztwa policja przeszukała w Warszawie kilka lokali związanych z działalnością stowarzyszenia, m.in. siedzibę Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, założonego przez to stowarzyszenie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!