Wiadomości

Zarząd Stowarzyszenia „Wiosna” podał się do dymisji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarząd Stowarzyszenia „Wiosna” podał się do dymisji w geście solidarności po odwołaniu ze stanowiska prezes Joanny Sadzik i wybraniu na jej miejsce ks. Grzegorza Babiarza. Jak poinformowało radio RMF FM, nowe władze stowarzyszenia po nieoczekiwanych zmianach w zarządzie nie spodziewały się tak dużego oporu ze strony wolontariuszy i wszystkich związanych ze Szlachetną Paczką.

W poniedziałek wieczorem walne zgromadzenie zarządu „Wiosny” odwołało Joannę Sadzik z funkcji prezesa stowarzyszenia, którym kierowała po ustąpieniu ks. Jacka Stryczka. Założyciel „Wiosny” i pomysłodawca charytatywnej akcji „Szlachetna Paczka” złożył rezygnację we wrześniu po publikacji portalu Onet.pl, w którym jego byli współpracownicy oskarżali go m. in. o mobbing.

Nowo wybranym prezesem „Wiosny” został ks. dr Grzegorz Babiarz. W oświadczeniu opublikowanym 5 lutego na stronach Stowarzyszenia „Wiosna” informował, że dołączył do organizacji, która „znajduje się w momencie dużych zmian rozwojowych” – nie jest już „start-upem, ale dojrzałą organizacją”.

„Obejmując funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia pragnę dać WIOŚNIE spokój i stabilizację. Zdaję sobie sprawę z wyzwań, z jakimi w ostatnim czasie zmagały się Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Za miesiąc przedstawię pierwsze efekty mojej pracy” – poinformował ks. Grzegorz Babiarz.

Wczoraj krakowska kuria metropolitalna przesłała do mediów komunikat w sprawie wyboru nowych władz Stowarzyszenia Wiosna.

„Stowarzyszenie »Wiosna« działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach i nie jest stowarzyszeniem kościelnym. Posiada swoją autonomię, co oznacza m.in., że samodzielnie, na podstawie statutu dokonuje wyboru swoich władz. Ks. dr Grzegorz Babiarz, wikariusz w parafii św. Jana Kantego w Krakowie na os. Widok, zwrócił się z prośbą o zgodę ze strony władzy kościelnej na kandydowanie do władz stowarzyszenia i taka zgoda została mu udzielona. Sam wybór nowych władz jest autonomiczną decyzją Stowarzyszenia »Wiosna« – brzmiał komunikat.

„Jeśli chodzi o zarzuty stawiane ks. Jackowi Stryczkowi, to strona kościelna ma zaufanie do działań podjętych przez organy państwowe. O ile wiadomo, Państwowa Inspekcja Pracy w wyniku przeprowadzonej kontroli nie potwierdziła zarzutów formułowanych względem ks. Stryczka, a postępowanie w prokuraturze jeszcze się nie zakończyło” – napisano w dokumencie.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wciąż prowadzi śledztwo ws. mobbingu w stowarzyszeniu.

Stowarzyszenia Wiosna rozpoczęło działalność w 2001 r. Pierwsza edycja Szlachetnej Paczki odbyła się w 2000 r. Wówczas grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych), prowadzonego przez ks. Stryczka, obdarowała prezentami 30 ubogich rodzin.

W ramach ubiegłorocznej Szlachetnej Paczki wolontariusze przekazali świąteczne prezenty prawie 17 tys. rodzin. Wartość pomocy wyniosła ponad 47 mln zł. W ciągu 18 lat Szlachetna Paczka pomogła ponad 150 tys. rodzin.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!