Polska Wiadomości

Zarząd CD Projekt wsparł Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii prezydenckiej znacznymi sumami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl producent gier CD Projekt jest najcenniejszą polską firmą prywatną i jedną z niewielu, które odniosły międzynarodowy sukces. Jej flagowym produktem jest saga o wiedźminie. Firmą kieruje prezes Adam Kiciński oraz dwóch wiceprezesów Marcin Iwiński i Piotr Nielubowicz. Wszyscy przed ostatnimi wyborami prezydenckimi sowicie wsparli Rafała Trzaskowskiego.

Tak wynika z rejestru wpłat od osób fizycznych na rzecz komitetu kandydata KO, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Przy nazwiskach Kicińskiego, Iwińskiego i Nielubowicza widnieją kwoty 39 tys. zł. Tyle właśnie wynosił ustawowy limit wpłat na rzecz komitetu. Z rejestru wynika, że takie same kwoty wpłaciły też Karolina Kicińska, Renata Iwińska i Irmina Nielubowicz.

Kim są one dla prezesów CD Projektu? Spytaliśmy o to dział prasowy firmy. – Spółka nie komentuje prywatnych aktywności członków jej zarządu i ich rodzin – odpowiedział nam. Czy oznacza to, że są one członkami ich rodzin? Tak wskazywałyby też informacje, które pojawiały się w mediach. Np. z jednego z wywiadów z Kicińskim i Iwińskim wynikało, że żona tego drugiego ma na imię Renata.

Jeśli zbieżność trzech nazwisk jest nieprzypadkowa, oznaczałoby to, że Kiciński, Iwiński i Nielubowicz wraz z rodzinami wsparli kampanię Trzaskowskiego na łączną kwotę 234 tys. zł.

To nie tylko wsparcie od uznanych menedżerów, ale również ludzi z czołówki najzamożniejszych w Polsce. Na ostatniej liście stu najbogatszych Polaków „Forbesa” Marcin Iwiński znalazł się na dziewiątym miejscu z majątkiem 3,4 mld zł, Piotr Nielubowicz zajął 20. lokatę (1,7 mld zł), a Adam Kiciński był 62. (0,9 mld zł).

Fortuny są efektem związania się z firmą od jej początków. Marcin Iwiński założył ją razem z Michałem Kicińskim, kolegą ze szkolnej ławki. Ten drugi, posiadający dziś majątek wyceniany na około 3 mld zł, wycofał się już z bieżącego biznesu. W firmie pozostał jego brat Adam, który jest jednym z najstarszych stażem pracowników CD Projektu. Jednym z pierwszych pracowników był też Nielubowicz. Wszyscy trzej prezesi należą do głównych udziałowców.

Dlaczego zdecydowali się wesprzeć Trzaskowskiego? Na to pytanie CD Projekt nam nie odpowiedział. Prawdopodobnie wynikało to po prostu z ich przekonań politycznych.

Chodzi m.in. o to, że kandydat Koalicji Obywatelskiej wspierał LGBT, co jest też wpisane w politykę CD Projektu. „Jesteśmy zwolennikami pełnej tolerancji światopoglądowej. Zwalczamy wszelkie przejawy rasizmu, homofobii czy ksenofobii”‘ – można przeczytać na stronie internetowej firmy. W połowie czerwca CD Projekt Red, studio deweloperskie działające w ramach spółki, zmienił logo na tęczowe. Było to reakcją na krytykę Dudy i PiS wobec LGBT. W tym samym okresie kwoty na rzecz kampanii Rafała Trzaskowskiego przelali prezesi firmy.

Była członkini sztabu Trzaskowskiego Agnieszka Pomaska mówi, że o wsparciu od miliarderów dowiaduje się od „Rz”. – Ogółem wpłat na kampanię było bardzo dużo, bo Rafał Trzaskowski wniósł świeżość i dał nadzieję na normalność. Nie dziwi mnie, że chcieli go wesprzeć ludzie przedsiębiorczy, którzy odnieśli sukces i wierzą w wartość pracy – komentuje.

Autor: Wiktor Ferfecki

Warto o tym pamiętać

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!